sobota 24. dubna 2010

Případová studie pro Rhino Resurf

Rhino Resurf je zásuvný modul pro Rhino, který se používá pro proložení naskenových polygonových sítí nestříhanými NURBS plochami.

Rhino Resurf byl nedávno využitý recently v projektu firmy 3Dtotal, portugalského pokytovatele služeb 3D skenování. V tomto projektu z oblasti digitalizace architektury byl RhinoResurf využitý pro následné zpracování naskenovaných 3D data. Autoři z naskenovaného mraku bodů vytvořili v modulu RhinoResurf NURBS plochy s přesností = 0.01 cm pomocí příkazu RsPoints2Surf. Po namapování textur získali skutečnou 3D zeď

1. Fotografie zdi

2. Naskenovaná data zdi3. NURBS plochy vytvořené z naskenovaných bodových dat (příkaz RsPoint2Surf)

4. Otexturovaná zeď tvořená NURBS plochami

Stáhněte si zkušební verzi Rhino Resurf.

1 komentář:

DavidMapes řekl(a)...

To ensure that your patient monitoring system is ready for use, you need to design it to comply with your country's laws and regulations. For example, you need to make sure that your patient monitoring software is HIPAA-compliant.

Choosing an experienced IT partner will take all your concerns away, from determining your needs in northell design to developing an advanced and secure system. The software should also be incorporated with your clinic's EMR system via FHIR-based API.

Outsourcing telemedicine software development
Healthcare organizations are looking to outsource telemedicine software development to maximize the quality of their software project. Telemedicine is a technology that allows patients to receive medical care without leaving their home.

It allows providers to provide personalized care based on patient factors, including age and location. Moreover, telemedicine has helped healthcare providers achieve a work-life balance. Using telemedicine allows providers to spend more time caring for patients, resulting in happier patients.